I – OPĆE ODREDBE
Član 1.
Ovim Statutom u skladu sa ustavom i zakonom uređuje se samoupravni djelokrug jedinice lokalne samouprave, organi, međusobni odnosi organa, mjesna samouprava, neposredno sudjelovanje građana u odlučivanju, finansiranje i imovina, propisi i drugi akti, javnost i transparentnost, odnosi i saradnja sa federalnim i kantonalnim vlastima kao jedinice lokalne samouprave i druga pitanja od značaja za rad i organizaciju Općine Maglaj.
Član 2.
Općina Maglaj ( u daljem tekstu : Općina ) je jedinica lokalne samouprave sa pravima i obavezama utvrđenim Ustavom i Zakonom. Općina ima svojstvo pravnog lica.
Član 3.
U obavljanju poslova iz svoje nadležnosti Općina će poštovati temeljna prava i slobode svakog svoga građanina i konstitutivnih naroda : Bošnjaka, Hrvata i Srba zajedno sa ostalim, te će osigurati u najvećoj mogućnoj mjeri njihovu zastupljenost u skladu sa članom IX 11. točka A. Ustava Federacije Bosne i Hercegovine. Tom cilju Općina će osigurati jednaka prava i zalagati se za jednake životne uvjete svih svojih građana, uvažavajući nacionalnu, vjerski i kulturni identitet i podsticat će njihov miroljubivi suživot.
Član 4.
Područje općine je dio teritorija BiH i Federacije BiH a u sastavu je Zeničko-dobojskog kantona. Granice Općine određene su zakonom. Promjene granica općine Maglaj, mogu biti izvršene zakonom uz prethodnu suglasnost Općinskog vijeća Maglaj.
Član 5.
Općina obuhvata područja naseljenih mjesta u sastavu slijedećih mjesnih zajednica ; «Novi Šeher», «Brezove Dane», «Radojčići», «Kopice», «Čobe», «Liješnica», «Bijela Ploča», «Jablanica», «Misurići», «Straište», «Krsno Polje», «Ulišnjak», «Kosova», «Moševac», «Oruče», «Ravna», «Maglaj-grad», «Bočinja», «Donji Rakovac» i «Bradići». Područje općine, njen naziv i sjedište mogu se izmijeniti u skladu sa zakonom, ovim Statutom i drugim propisima.
Član 6.
Službeni naziv Općine je : OPĆINA MAGLAJ Sjedište Općine u Maglaju u ulici Viteška br. 4
Član 7.
Službeni jezici u Općini su : bosanski, hrvatski i srpski jezik. Službeno pismo je latinica i ćirilica . U postupcima pred organom uprave građani se mogu služiti drugim jezikom ukoliko ne poznaju ni jedan od službenih jezika iz stava 1. ovog člana, pri čemu se osigurava prevodilac.
Član 8.
Općina ima grb , zastavu i druge simbole. Sadržaj, oblik grba, zastave i drugih simbola, utvrđuje Općinsko vijeće odlukom. Ministarstvo pravosuđa Zeničko-dobojskog kantona daje suglasnost Općini za sadržaj grba i zastave.
Član 9.
Općina ima pečat. Sadržaj i oblik pečata, njegovu izradu i korištenje utvrđuje Općinsko vijeće odlukom u skladu sa zakonom.
Član 10.
Dan Općine je 18. septembar koji simbolizira prvo spominjanje grada Maglaja u pisanim dokumentima (1408. godine). Način obilježavanja Dana općine uređuje se odlukom Općinskog vijeća. Povodom Dana općine dodjeljuju se općinska priznanja što se uređuje odlukom Općinskog Vijeća.
Član 11.
U Općini kao jedinici lokalne samouprave Statutom Općine Maglaj ( u daljem tekstu : Statutom ) bliže se uređuju slijedeća pitanja :
- - pravo na lokalnu samoupravu,
- - ostvarivanje i zaštita ljudskih prava i osnovnih sloboda,
- - ostvarivanje saradnje sa ombudsmenima,
- - samoupravni djelokrug Općine,
- - organi općinske vlasti,
- - općinski vijećnici,
- - ovlaštenja i način rada organa uprave Općine
- - oblici neposrednog učešća građana u odlučivanju o lokalnim poslovima,
- - mjesne zajednice
- - organizacija i rad lokalne uprave,
- - oblici saradnje sa drugim općinama i udruženje u zajednicu i saveze,
- - finansiranje i imovina lokalne samouprave
- - propisi i druga akta Općine,
- - javna priznanja Općine,
- - javnost rada,
- - nadzor i zaštita lokalne samouprave,
- - upravni nadzor,
- - postupak za donošenje i primjena Statuta,
- - druga pitanja od značaja za rad Općine u ostvarivanju lokalne samouprave